Dlhodobá starostlivosť

Ostatné lieky

Pacienti po transplantácii pečene musia často užívať celý rad liekov. Niektoré z týchto liekov budete užívať len preventívne (napr. minerály, vitamíny, ursodeoxycholová kyselina), užívanie iných liekov však môže byť veľmi dôležité a ich vysadenie môže mať pre pacienta veľmi nepriaznivé dôsledky (napr. lieky na krvný tlak). Niektoré predpísané lieky môžu významne ovplyvňovať krvné koncentrácie imunosupresív a ich vysadenie môže viesť k strate účinnosti pre Vás nevyhnutných liekov. Preto zmeny v užívaní akýchkoľvek liekov treba vždy prediskutovať s ošetrujúcim lekárom. Je nevyhnutné viesť záznamy o všetkých užívaných liekoch.

Bežnými liekmi, ktoré obvodný lekár predpisuje v prvých týždňoch alebo mesiacoch po transplantácii sú antibiotiká, podávané ako prevencia proti bakteriálnym a plesňovým infekciám. Ďalšou skupinou sú lieky nutné ako prevencia proti odvápneniu kostí (patrí medzi ne vitamín D a vápnik) . V prípade, ak je skelet pacienta už významne odvápnený, je potrebné užívať aj ďalšie lieky. Lieky na znižovanie krvného tlaku (antihypertenzíva): týchto liekov je mnoho druhov. Platí pre ne pravidlo, že je potrebné ich užívať aj pre normalizáciu krvného tlaku a nie je možné ich vysadiť bez konzultácie s lekárom. Tieto lieky je potrebné užívať pravidelne! Rané dávky treba užiť normálne ako obvykle aj v deň odberu krvi.

Vitamíny a potravinové doplnky. Vitamínové prípravky sú u pacientov, ktorí prijímajú normálnu diétu, len výnimočne nevyhnutné. Môžu však mať priaznivé účinky na zdravie. Znovu platí, že je dobré sa o ich užívaní poradiť s ošetrujúcim lekárom.