Diéta po transplantácii pečene
Čo, kedy a v akom množstve konzumujeme, môže výrazne ovplyvniť náš zdravotný stav. To platí rovnako pre zdravých ako chorých. Zlé stravovacie návyky sú jedným z hlavných faktorov rozvoja tzv. civilizačných chorôb, ku ktorým patrí obezita, vysoký krvný tlak, ateroskleróza a cukrovka. Tieto ochorenia sú hlavnou príčinou predčasného úmrtia v celej populácii a sú veľmi významné u pacientov po orgánových transplantáciách. Návrat z nemocnice po transplantácii pečene je okamihom, kedy je vhodné sa zamyslieť nad ďalším spôsobom stravovania. Jednou z možností je, že stravovacie návyky boli pred transplantáciou správne a nie je potreba ich meniť. Niektoré z nasledujúcich doporučení ale môžu pomôcť.
Nie je možné odporučiť rovnaký spôsob výživy všetkým pacientom po transplantácii pečene. Predovšetkým je potrebné vziať do úvahy telesnú hmotnosť pred transplantáciou. Časť pacientov po transplantácii pečene môže aj po prepustení z nemocnice trpieť značnou podvýživou, predovšetkým nedostatkom svaloviny vzniknutým v dobe, keď pečeň neplnila jednu zo svojich základných funkcií, ktorou je tvorba bielkovín. V týchto prípadoch by diéta mala obsahovať viac bielkovín a i viac energie. Pri zvyšovaní váhy treba byť opatrní. Celkovému zdraviu pomáha len vzostup aktívnej telesnej hmoty, t.j. svaloviny, nie zvyšovanie objemu tuku.
Pri väčšine príjemcov je však situácia iná. Telesná hmotnosť nie je významne znížená. Organizmus naopak trpí relatívnym nadbytkom tukového tkaniva a svaloviny je málo. V tomto prípade je potrebné predovšetkým zvyšovať podiel aktívnej telesnej hmoty cvičením a diéta nesmie obsahovať nadbytočné množstvo energie, aby sa nadváha či dokonca obezita nezvyšovala ďalej.
Vo všeobecnosti platí, že váha po transplantácii pečene sa skôr zvyšuje. Vo väčšine prípadov sa jedná o nežiaduci trend. Pacient sa cíti lepšie než pred transplantáciou, čo znamená aj zvýšenú chuť do jedla. Navyše niektoré lieky, najmä steroidy, chuť do jedla stále zvyšujú a zvyšujú rovnako tendenciu k ukladaniu tukov. Tuky sa pri užívaní steroidov často ukladajú nerovnomerne, najmä na bruchu a bokoch. Nadváha zvyšuje riziká vzniku porúch premeny tukov, zvyšuje výskyt kôrnatenia tepien, srdcovo-cievnych ochorení, hypertenzie a cukrovky. U pacientov, žijúcich po transplantácii pečene dlhšie ako 5 rokov, sú ochorenia srdca a ciev hlavnou príčinou úmrtí. Venovať dostatočnú pozornosť výžive a telesnej hmotnosti sa preto naozaj vyplatí – je jednou z ciest, ako sa po transplantácii pečene udržať v dobrom zdravotnom stave.
Na tomto mieste venujeme pozornosť aspoň základným radám, ako sa správne stravovať:
- Potrebná je pestrú a vyváženú stravu s dostatočným množstvom zeleniny a ovocia.
- Obmedziť jedlá so zvýšeným obsahom soli, najmä konzervované jedlá.
- Namiesto soli používať na dochucovanie jedál korenie, bylinky a zeleninu.
- Pite veľa tekutín. Prednosť majú menej kalorické jedlá. Jesť radšej často a málo.
- Pacient musí mať prehľad o tom, čo skonzumoval v priebehu dňa.
- Dať prednosť potravinám so zvýšeným obsahom vlákniny. Vyvolávajú pocit sýtosti a obmedzujú hlad. Nejesť biele pečivo, radšej konzumovať surovú zeleninu a ovocie.
- Myslieť na obsah vápnika v potrave. Odporučená denná dávka je minimálne 1 gram. Ten obsahuje napr. 100 g kvalitného tvrdého syra. Bohaté na vápnik sú listová zelenina a mak. Bežný jogurt (150 – 200ml) obsahuje asi 0,1 – 0,2 g vápnika.
- Vyhýbať sa tukom, najmä nenasýteným. Medzi tieto patria tuky živočíšne (maslo, masť, tučné syry, väčšina údenín, tučné mäso a podobne). Tuky, ktoré sú zdravé pre cievy a srdce, sa nachádzajú v rybách a rastlinných olejoch, a to najmä slnečnicovom a olivovom.
- Pri nákupe potravín sa informovať o obsahu živín. Pri výbere syrov o obsahu tuku. Aj niektoré kvalitné a chutné syry môžu mať nízky obsah tuku.
- Naučiť sa správne odhadovať potrebné množstvo potravín. Je potrebné obmedziť kalorický príjem. Množstvo nahradzujte radšej pestrosťou stravy.
- Bielkovinová strava je predovšetkým v prvých mesiacoch po transplantácii veľmi dôležitá a to najmä v prípadoch, keď došlo k úbytku svalovej hmoty v dôsledku ochorenia pečene. Potravinami bohatými na bielkoviny sú mäso - prednosť majú hydina a ryby, mliečne výrobky, vajíčka a strukoviny. Vajíčka sú zdrojom bielkovín, bohužiaľ ale aj tuku.
- Potrebná je zdravá úprava potravy. Varenie, pečenie a grilovanie sú vhodnejšie ako vyprážanie.
- Ak sa pacient stravuje mimo domu, musí byť opatrný. V reštauráciách je vhodné vyhýbať sa tučným a vopred pripraveným jedlám. Všetky jedlá by mali byť čerstvo tepelne spracované. V prvých mesiacoch po transplantácii sa stravovanie v reštauráciách neodporúča.
- Nekonzumovať alkoholické nápoje! Pre pacientov, u ktorých ochorenie pečene vzniklo v súvislosti s konzumáciou alkoholu platí, že akékoľvek nápoje obsahujúce alkohol sú tabu už natrvalo, ak sa pacient chce vyvarovať opakovaniu zdravotných problémov. Pre každého pacienta po transplantácii, ktorý má akékoľvek problémy s pečeňou, je alkohol jasne škodlivou látkou. U ostatných pacientov je prípustné príležitostnú spoločenskú konzumáciu alkoholu tolerovať. Každý si však musí uvedomiť, že etylalkohol je jedovatá látka, ktorú musí pečeň z tela odstrániť. Preto aj všetkým ostatným odporúčame piť alkoholické nápoje veľmi striedmo.
Autor textu: MUDr. Pavel Trunečka, CSc., IKEM Praha, preklad: MUDr. Jozef Baláž